TURNIEJ2018-08-02T21:48:09+00:00

To już dwudziesta szósta edycja naszego turnieju, czyli najstarszej i największej zawodowej imprezy tenisowej w Polsce! Odbędzie się – podobnie jak dwadzieścia pięć poprzednich – na ziemnych kortach przy al. Wojska Polskiego 127 w Szczecinie. Turniej główny, który poprzedzą eliminacje (8-10 września), tym razem zostanie rozegrany w dniach 10-16 września 2018.

Pekao Szczecin Open 2018 to licencjonowana impreza ATP (Stowarzyszenia Zawodowych Tenisistów), co zobowiązuje zarówno organizatorów, jak i samych graczy. Turniej należy do elitarnej grupy rozgrywek ATP, a jego głównymi Sponsorami są Bank Pekao SA i Miasto Szczecin.

Od lat nieprzeciętny poziom szczecińskiego turnieju sprawia, że z powodzeniem można porównywać go z imprezami ATP. W stolicy Pomorza Zachodniego gościliśmy już między innymi Nikołaja Dawidienkę, Davida Ferrera, Gaela Monfilsa i Nicolasa Almagro. Byli też mistrzowie z Roland Garros: Juan Carlos Ferrero, Gaston Gaudio, Sergi Bruguera, Alex Corretja i Stan Wawrinka oraz zawodnicy, którzy obecnie znajdują się w czołówce rankingu ATP – Diego Sebastian Schwartzman, Pablo Carreno Busta, Lucas Pouille, Roberto Bautista Agut, Adrian Mannarino, Filip Krajinović czy Marco Cecchinato. W ubiegłym roku szczecińską widownię porwał Richard Gasquet. Utytułowany Francuz przez cały tydzień zachwycał zagraniami i w niedzielę zasłużenie sięgnął po tytuł mistrzowski naszego challengera.

Nas jednak przede wszystkim cieszą wspomnienia z trzech szczecińskich zwycięstw znakomitych deblistów Marcina Matkowskiego (w końcu szczecinianin!) i Mariusza Fyrstenberga, którzy okazali się najlepsi w latach 2001, 2003 i 2005. Tego typu sukces w stolicy Pomorza Zachodniego świętowali również Tomasz Bednarek z Mateuszem Kowalczykiem (2009) i Andriej Kapaś z Marcinem Gawronem (2011). Warto też wspomnieć, że swoje pierwsze kroki w dorosłym tenisie stawiał tu także Jerzy Janowicz – półfinalista Wimbledonu. Łodzianin dotarł do tej samej fazy w Szczecinie w roku 2008. Jego występ w naszym turnieju (ćwierćfinał w sezonie 2012) był jednym z ostatnich przystanków przed pamiętnym sukcesem i dotarciem do finału w paryskiej hali Bercy podczas turnieju z serii Masters 1000.

Ale nie tylko tenis decyduje o tym, że Pekao Szczecin Open to turniej z charakterem. Urok stanowią ocienione korty przy Alei Wojska Polskiego w willowej dzielnicy Szczecina, a także mecze dnia rozgrywane przy sztucznym świetle (w dniach 10-15 września o 19:00 na korcie centralnym). Za dnia jest granie na korcie, wieczorem – na koncertach festiwalu muzycznego. To również dlatego turniej już dwukrotnie otrzymał prestiżowe wyróżnienie Challenger Award, nagrodę ATP i ITF dla najlepszego męskiego challengera na świecie.

Turniej ma rangę 175 tysięcy dolarów, co oznacza 150 tysięcy dolarów w puli nagród dla zawodników oraz hospitality, czyli bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie dla graczy. W zawodach bierze udział 64 tenisistów: 32 walczy w eliminacjach o cztery miejsca w turnieju głównym. W głównej drabince rywalizuje 32 (w tym czterech z „dzikimi kartami”). W turnieju uczestniczy także 16 par deblowych (w tym trzy pary z „dzikimi kartami”).